Text Písma
Potom Boh hovoril všetky tieto slová:
„Ja som Pán, tvoj Boh, ktorý ťa vyviedol z egyptskej krajiny, z domu otroctva. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa! Neurobíš si modlu, ani nijakú podobu toho, čo je hore na nebi, dolu na zemi alebo vo vode pod zemou! Nebudeš sa im klaňať, ani ich uctievať! Lebo ja, Pán, tvoj Boh, som žiarlivý Boh, ktorý tresce neprávosti otcov na deťoch do tretieho a štvrtého pokolenia u tých, čo ma nenávidia, milosrdenstvo však preukazuje až do tisíceho pokolenia tým, čo ma milujú a zachovávajú moje príkazy.
Nevezmeš meno Pána, svojho Boha, nadarmo! Lebo Pán nenechá bez trestu toho, kto bude brať jeho meno nadarmo.
Spomni na sobotňajší deň, aby si ho zasvätil! Šesť dní budeš pracovať a tvoriť všetky svoje diela, siedmy deň je však sobota Pána, tvojho Boha. Vtedy nebudeš konať nijakú prácu ani ty, ani tvoj syn alebo tvoja dcéra, ani tvoj sluha alebo tvoja slúžka, ani tvoj dobytok, ani cudzinec, ktorý býva v tvojich bránach! Lebo za šesť dní Pán utvoril nebo a zem, more a všetko, čo je v nich, v siedmy deň však odpočíval. Preto ho Pán požehnal a zasvätil ho.
Cti svojho otca a svoju matku, aby si dlho žil na zemi, ktorú ti dá Pán, tvoj Boh!
Nezabiješ!
Nescudzoložíš!
Nepokradneš!
Nevyslovíš krivé svedectvo proti svojmu blížnemu!
Nepožiadaš dom svojho blížneho, ani nepožiadaš manželku svojho blížneho, ani jeho sluhu, ani jeho slúžku, ani vola, ani osla, ani nič, čo je tvojho blížneho!
Zamyslenie
Dnešné čítanie pri ktorom chceme stráviť chvíľu a stretnúť v meditácii Pána nám prináša znenie Desatora. Každý z nás sa ho už veľa krát v živote učil. Každý z nás asi z neho veľa krát odpovedal. Ale niekedy i tí najskúsenejší majú veľký problém povedať Desatoro celé a jednotlivé prikázania pekne po poradí. Je ich veľa. A niektoré sú aj celkom komplikované, povieme si. Ale myslím, že to nie je o tom. Problém je inde.
My, podobne ako Izraeliti na púšti, máme dosť často v živote problém s tým, že i keď čosi počujeme, ešte to nemusí znamenať, že aj počúvame. Ak však i počúvame, veď sa o to snažíme, niekedy sa nám stane i to, že nechápeme. Učím na dvoch školách a niekedy si urobíme previerku i na Desatoro. A je úžasné, ako vedia niekedy deti, ale i stredoškoláci skomoliť jednotlivé prikázania Desatora. Je to priam neskutočné a zároveň kreatívne. Ale, niekedy počujeme, dokonca počúvame, čo za zvuk sa to šíri okolo nás, v hlave si to premietneme a pochopíme, ale chyba nastane v poslednom kroku – prijať to. Sú veci, ktoré prijmeme a sú tie, ktoré neprijmeme. Ak nás niekto chváli, usmejeme, zaprotirečíme, ale tešíme sa. Ak nám niekto radí – tam nechoď, je tam dopravná zápcha, počúvneme a prijmeme – veď komu z nás by sa chcelo len tak v aute zbytočne kdesi uviaznuť. Ak nám chce ale niekto radiť vo veciach osobných, mnoho krát zasvieti červená a my to neprijmeme.
A pritom, Boh nezačína slovom Nesmieš! Dokonca ani slovom Zakazujem Ti! Ani slová Zabudni na to! nie sú tým, čím by začal. Boh začína úplne ináč. Akoby tichým hlasom hovorí: Vieš, ja som ten, ktorý ti pomohol. Nie raz, ale mnoho krát. Nie len s drobnosťami, ale i veľkou vecou. Dôveruj mi. Ja som ten, ktorý ťa vyviedol z Egypta, kde si nebol za človeka. Bol si otrok, ale už viac nie si. Keď ti teraz dávam radu, keď ti dávam odporúčanie, chcem len, aby si naďalej ostal slobodným. Nechcem tvoje otroctvo v hriechu, chcem tvoju slobodu.
Boh mi dáva slobodu pri prijatí Desatora, ale práve ním mi chce dať slobodu od hriechu. A to všetko slovami „Ja som Pán, tvoj Boh, ktorý ťa vyviedol z egyptskej krajiny…“
„Ja som Pán, tvoj…“ skús si opakovať tieto slová, v tichosti, niekoľko krát. Nech ti znejú v ušiach a zarezonujú v srdci. „Ja som Pán, tvoj…“ a chcem tvoju slobodu!
Podnety na uvažovanie
- Čo mi bráni aby som iba nepočul – ale aj počúval?
- Čo mi bráni, aby som nie len chápal – ale i prijal?
- Prečo niekedy nedokážem prijať to, čo mi iní hovoria? [Sklamal som sa v minulosti? Nedokážem dôverovať? Myslím si, že viem všetko a ešte lepšie ako iní?]
- Čo by som chcel odpovedať na slová „Ja som Pán, tvoj…“, ktoré mi Boh hovorí?