V Misijnom dome boli osadené búdky, ktoré sú určené pre Sýkorku veľkú, či vrabca domového alebo poľného.
Vtáčie búdky pre drobné spevavce sú projektom Domova sociálnych služieb prof. Karola Matulaya pre deti a dospelých s mentálnym znevýhodním.Vyrábajú sa v drevárskej dielni s priamym pričinením ľudí s touto inakosťou. Ich výrobou sledujeme niekoľko cieľov:
1. Ľudia s mentálnym znevýhodnením majú prácu, získavajú možnosť zmysluplne tráviť čas, nadobúdať nové zručnosti a návyky. V neposlednom rade sa vzdelávajú aj o problematike životného prostredia.
2. Výrobou vtáčích búdok skrášľujú prostredie, čiže prispievajú svojou prácou k starostlivosti o prostredie, ktoré slúži nám všetkým. Stávajú sa tak plnohodnotnou a užitočnou súčasťou spoločnosti.
3. Malé dutinové spevavce získavajú touto prácou plnohodnotný domov určený presne pre ten ktorý konkrétny druh – ľudia pracujúci na výrobe búdok tak pomáhajú k rozkvetu prirodzeného prostredia v našom okolí. Bez našej pomoci by si vtáctvo totiž len veľmi ťažko našlo prirodzené miesta na hniezdenie, keďže ide o vtáky hniezdiace výhradne v dutinách.
Aj ľudia s mentálnym znevýhodnením majú čo ponúknuť. Na začiatku to bol iba malý sen. Dnes sa ho pomaly darí realizovať. Isteže. Stále sa majú kam posúvať. A aj chcú. Ešte viac zjednodušiť výrobu, spolupracovať s rôznymi komunitami a dávať tak o sebe vedieť. Čo je však najdôležitejšie, títo ľudia chcú pracovať. Nielen vytvárať výrobky pre výrobky, resp. diela a dielka, ktoré budú slúžiť len im. Túžia vykročiť za múry nášho zariadenia tak, aby práca ich rúk slúžila mnohým. Aj tým, ktorí možno o nich nevedia, ba dokonca nepočuli. Chceli a chcú sa stať aktívnou súčasťou spoločnosti, prostredia, v ktorom sa nachádzajú. Prispieť svojou troškou k nesilenej a postupnej inklúzii. Pretože ako sa hovorí: „Spoločnosť sa pozná podľa toho, ako sa správa k tým najslabším a najzraniteľnejším“.
Text pripravil Erik Forgáč